Praktinė informacija augintojams

Pluoštinės kanapės FINOLA auginamos sėklų derliui. Derliaus potencialas – apie 2000 kg/ha sėklų. Galimas sėklų derlius ekologiniame ūkyje – 500-1000 kg/ha (2014 m. auginimo statistika). Tūkstančio grūdų masė 12-15 gramų. Maksimalus augalo aukštis – 2 metrai.

Dirvos parinkimas

Pluoštinėms kanapėms gerai tinka neužmirkstantys (gruntinis vanduo ne aukščiau kaip 0,75 m), pakankamai derlingi ir purūs dirvožemiai, kurių ph 6,0-7,5. Kanapės jautrios dirvožemio suspaudimui, todėl nereikėtų auginti sunkiose molingose dirvose. Kanapės puikiai auga smėlynuose, juodojoje durpėje.  Ypač tinka sėti po ankštinių kultūrų ir dobilų, nes kanapė yra pakankamai reikli azoto kiekiui.

Sėjomaina

Dažniausiai auginama javų sėjomainose, galima auginti po ankštinių augalų, daugiamečių ankštinių žolių. Į tą patį lauką sėjama po 2-3 metų, tačiau atsėliuojant reikšmingo derliaus praradimo dar nepastebėta (nuo 2014 metų). Netinkamas priešsėlis ir kaimynas yra kukurūzai, nes turi bendrų kenkėjų. Kanapės yra geras priešsėlis kitiems augalams, nes labai gerai stelbia piktžoles, be to palieka daug organinių medžiagų, reikšmingai gerina dirvos humusingumą.

Kanapės neišsekina dirvožemio, jei nukūlus sėklas kanapių stiebai susmulkinami (tinka lėkštės) ir užariami (90 % kanapės suvartojamų mikroelementų koncentruojasi stiebuose ir lapijoje). Ukrainoje rekomenduojama kanapes auginti taikant javų sėjomainas. Vokietijoje – po žieminių kviečių arba cukrinių runkelių. Taip pat teigiama, jog po kanapių geriausiai dera žieminiai kviečiai, kadangi lauke žymiai sumažėja piktžolių.

Dirvos paruošimas ir sėja

Sėjama į tvarkingai išdirbtą, nepiktžolėtą, purią dirvą, kai dirvožemis įšyla iki 10-15 C (maždaug gegužės viduryje), 1,0-1,5 cm gylyje, 12,5 cm pločio tarpueiliais. Rekomenduojama sėti dirvą suarus iš rudens, nes pavasarinis arimas gali pernelyg išgarinti drėgmę, kuri kanapės vegetacijos pradžioje yra itin svarbi. Sėjos norma: 30-35 kg/ha sėklos. Augalai sudygsta po 4-7 dienų, esant geroms drėgmės ir šilumos sąlygoms. Gali atlaikyti neilgalaikes šalnas iki -4 C. Pluoštinės kanapės ankstyvuose augimo tarpsniuose (maždaug 4 sav. po sudygimo) yra jautrios drėgmės pertekliui, kuris gali sumažinti derlių. Todėl nerekomenduojama sėti į užmirkstančius, netvarkingos melioracijos laukus. Jei sėjos metu ar netrukus po jo numatomos liūtys, sėja atidedama vėlesniam laikui – sėti rekomenduojama netrukus po lietaus.

Tręšimas ir augalų apsauga

Ekologiškai auginamos pluoštinės kanapės tręšiamos tik ekologinei gamybai sertifikuotomis trąšomis arba gyvulių mėšlu / srutomis. Rekomenduojama naudoti patikimo tiekėjo (ir tik iki 300 gyvulių dydžio) gyvulių ūkio srutas arba mėšlą, jei yra galimybė tokį ūkį rasti kaiminystėje (kaip žinia, srutų ir mėšlo trčšimo savikainos didžiają dalį sudaro logistikos kaštai). Nesant galimybės tręšti srutomis / mėšlu, rekomenduojama naudoti Organic+ NPK 4,7-1,3-2,7 (N 4,7 – P2O5 2,9 – K2O 3,2) 600-1500 kg/ha (arba kitą sertifikuotą produktą, turintį sudėtyje kuo daugiau azoto), visą normą išberiant prieš paskutinį žemės dirbimą. Kanapės – daug maisto medžiagų reikalaujantis, tačiau po savęs daug paliekantis augalas (apie 80-90 % iš dirvos paimtų maisto medžiagų grįžta su augalų liekanomis su sąlyga, kad kanapės steibai užariami atgal į dirvą).  Nuo 2015 metų pradėjome taikyti papildomą tręšimą skystomis trąšomis (tik sertifikuoti ekologiniai produktai), kaip amino rūgštys ir pan. – preliminarūs rezultatai daug žadantys.

Ekologinėje gamyboje jokie pesticidai ir herbicidai griežtai nenaudojami. Taip pat griežtai draudžiama naudoti glifosatus – net prieš dvi – tris savaites iki sejos panaudotas glifosatas neleis kanapei išdygti ir sunaikins visą Jūsų derlių!

Kanapės gerai stelbia tiek vienmetes, tiek daugiametes piktžoles (taip pat ir varputį, usnis), tačiau svarbu gerai paruošti dirvožemį iki sėjos – švarioje (nuskustoje, išpurentoje) dirvoje kanapės aplenks piktžoles, sudominuos ir jas vėliau nustelbs. Augalai yra pakankamai atsparūs ligoms ir kenkėjams. Nerekomenduojama auginti po kitų aliejinių augalų, nes gali sirgti sklerotiniu ar pilkuoju puviniu.

Derliaus nuėmimas

Derlius nuimamas 100-115 dienų po sėjos standartiniais javų kombainais.

Kūlimas turėtų būti atliekamas kai oras yra gana sausas. Derliaus kūlimas pradedamas kai visiškai subręsta 60-70 % sėklų. Kaip ir auginant grikius, pilnos sėklų brandos laukti nereikia. Džiovinimo įrenginiai turi būti netoli ir paruošti priimti sėklas, ypač drėgname klimate.

Kombainai sureguliuojami rapsų kūlimo nustatymais. Kūlimas vyksta 2-4 km/h greičiu, minimaliomis apsukomis.

Likusius stiebus susmulkinti ir užarti.

Džiovinimas, valymas ir laikymas

Idealiu atveju, džiovinimas turėtų būti vykdomas iš karto, bet ne vėliau kaip po 6 val. po derliaus nuėmimo. Džiovinama iki 8 % drėgmės, esant žemai temperatūrai (30-35 C) ir dideliu oro srautu. Būkite tikri, kad drėgmės matuoklis yra iš anksto kalibruotas kanapių patikrai (nuo 2014 metų rinkoje laisvai prieinami kanapėms pritaikyti drėgnomačiai)! Yra labai svarbu užkirsti kelią sėklų šutimui, išvengti pelėsių ir išsaugoti sėklų kokybę.

Finola sėklos gali būti efektyviai išvalytos su šiais sėtais: 1.60-3,25 mm pailgos ir  2,50-5,00 mm apvalios.

Nelaikykite ką tik nukultų sėklų ilgiau 6-8 val. be pakankamo džiovinimo. Tai
gali sugadinti derlių. Saugokite džiovintus grūdus aruoduose ar „Tote“ maišuose, atokiau nuo paukščių. Kanapių sėklas galima laikyti 2-3 metus, jei jos tinkamai išdžiovintos ir saugomos.

FINOLA developmental morphology

Hempseed as a nutritional recource: An overview

Hempseed oil

Efficacy of dietary hempseed oil in patients with atopic dermatitis